מעגל אחד, שלושה יצרנים – ביקורת השוואתית (או השוואה ביקורתית)

הקדמה: אני (סוף סוף…) עובד על פרויקט של תליון אלקטרוני לאשתי, זה התחיל לפני מספר שנים כשראינו תליון ממעגל מודפס מכורסם (ללא פעולה חשמלית כלשהיא – פשוט מעגל שכורסם לצורה של דמות), שמצא חן בעיניה. חשבתי שאכין משהו דומה, אפילו קבלתי ממקום העבודה שלי מעגל מודפס (פסול ומיותר) לצורך ניסיונות, המעגל הזה מסתובב עד היום בחדר העבודה שלנו, שלם, כמו ביום שקיבלתי אותו…

בכל מקרה, לפני מספר חודשים הבנתי שאני רוצה לעשות משהו "משוכלל" קצת יותר – תליון עם ערך מוסף – תליון שיהבהב לדים בזמן תנועה. אז תכננתי מעגל חשמלי ומעגל מודפס (הכל נמצא פה).

ואז הגיע זמן ייצור המעגלים, מכיוון שזה "פריט אופנה", חשבתי שראוי אם יהיו מעגלים במספר צבעים, ונולדה הזדמנות מצוינת להשוות בין יצרני מעגלים מודפסים (לחובבים / makers , נו, אלה שמייצרים בזול…).

אז לעסק:

המעגל:

Gali's_Necklace_PCB

זהו מעגל עם שתי שכבות נחושת, הדפסת משי ורכיבים בשני הצדדים ומתאר יחסית מורכב לכרסום (לא המרובע הסטנדרטי).

מבחינת "אתגרי" ייצור – לא משהו שחורג מהיכולות המוצהרות של היצרנים, המעבד הוא באריזת TSSOP עם מרווח בין פדים של 0.3 מ"מ (0.65 מ"מ בין מרכזי הפינים) ומד התאוצה עם מרחק בין פדים של 0.25 מ"מ. מעבר לאריזות האלה לא נעשה שימוש (ולא היה צורך) במוליכים דקים או קרובים מאד.

היצרנים

נבחרו שלושה יצרנים (רציתי שלושה צבעים):

Elecrow : יצרן סיני עם ביקורות טובות ועם אפשרות לקבל solder mask צבעוני ללא תוספת תשלום . הוזמנו מעגלים בצבע כחול, עם ציפוי מסוג HASL ( ציפוי בדיל).

4project: חנות אלקטרוניקה ישראלית מקוונת. יש לי נסיון טוב עם החנות בהזמנת רכיבים ולאחרונה הם השיקו שרות של ייצור מעגלים. המעגלים מיוצרים בסין והם מטפלים (בעברית) בהזמנה ובהפצה. הוזמנו מעגלים בצבע ירוק, עם ציפוי מסוג HASL ( ציפוי בדיל).

oshpark: שרות אמריקאי (וייצור בארה"ב) לייצור מעגלים מודפסים ותיק ועם ביקורות טובות (זה השרות היחיד מהקבוצה שהשתמשתי בו בעבר) צבע המעגלים שלהם הוא סגול כהה והציפוי הוא ENIG (זהב מעל ניקל) (אין אפשרויות אחרות למיטב ידיעתי).

מבחינת מחיר – בגודל המעגל הזה, ההזמנה המינימלית (ללא "שדרוגים" – הסבר בהמשך) עלתה מחיר מאד דומה, זו בערך נקודת השוויון בין oshpark שמתמחרים לפי שטח המעגל בפועל (למעשה שטח המלבן שתוחם את המעגל) לבין Elecrow ו 4project שמתמחרים לפי מדרגות של שטחים (5×5 ס"מ, 10×5 ס"מ, 10×10 וכו'). בכמויות גדולות / מעגלים גדולים, התמדרגות ב 4project הן ברזולוציה של 1ס"מ,  מה שאומר שהמחיר הוא אופטימלי למדי ביחס לשטח המעגל ולא מפסידים הרבה אם המעגל קצת יותר גדול ממדרגת שטח מסויימת. למעגלים קטנים יותר (בהנחה שמספיקים 3 מעגלים) oshpark יהיו זולים יותר, ולמעגלים גדולים יותר  או כמויות גדולות, שרותי הייצור בסין מנצחים בגדול.

קצת על ההבדלים בין השרות הבסיסי שהיצרנים מציעים:

Elecrow  ו 4project נותנים 5 מעגלים (לפחות), לעומתם מ oshpark מקבלים רק שלושה, אם צריך יותר מעגלים צריך לקחת את זה בחשבון.

גימור פני השטח (ציפוי) במעגלים של oshpark הוא ENIG (גם לאחרים יש אופציה כזו, היא בתוספת תשלום), זהו גימור הרבה יותר איכותי, אבל לא בהכרח נחוץ – פני השטח הרבה יותר אחידים מאשר ב HASL וזה הכרחי לרכיבים עם רגליים מאד קרובות, כגון רכיבים עם pitch  (מרחק בין מרכזי פינים) של 0.5 מ"מ או רכיבי BGA צפופי רגליים. למעגל הזה, למשל, אין צורך בגימור כזה.

(Elecrow מציעם גם HASL ללא עופרת בלי תוספת תשלום – למעשה זוהי ברירת המחדל שלהם אז שימו לב)

למי שמעוניין : יש בעמוד הזה הסבר על ההבדלים בין הגימורים השונים.

תהליך ההזמנה

Elecrow – נכנסים לעמוד ה services ואז בוחרים את השירות הרצוי, במקרה הזה:  "5pcs- 2 layer PCB ", בוחרים את מדרגת הגודל (גדולה יותר או זהה לגודל המלבן שתוחם את המעגל שלכם), את גימור פני השטח הרצוי, וניתן להזמין גם stencil – שבלונה ל solder paste בתוספת מחיר כמובן. מעלים את קבצי הייצור (ארוזים ב zip) ומשלמים. המעגל יעבור בדיקה שאין טעויות בהזמנה ושהוא "ייצורי". מקבלים הודעה שהמעגל יוצא לייצור וכאשר הוא נשלח אליכם, ניתן גם לראות את המצב באתר.

4project – נכנסים לעמוד ייצור מעגלים מודפסים, ומתחילים לבחור את האפשרויות. כאן הכל מרוכז בטופס אחד  – מאד נח בעיני וגם רואים איך כל אפשרות משפיעה על המחיר (והכל בעברית). בשירות הזה ניתן לבחור תכונות/אפשרויות שהאחרים לא מציעים (לפחות לא בקניה ישירה ללא תהליך של הצעת מחיר וכו') כגון מעגלים עם 6 ו-8 שכבות, מוליכים דקים, קדחים קטנים ועוד. משלמים ושולחים את ה zip בדוא"ל. גם פה מקבלים מס' הודעות "בדרך" וניתן לעקוב אחרי ההתקדמות באתר.

oshpark – זו הקיצוניות השנייה – אין בכלל אפשרויות :), מעלים את הקבצים, מחכים שהמערכת תטען אותם, ותציג אותם לאישור – זו הזדמנות מצוינת לראות בכלי נוסף איך המעגל הסופי יראה – זה שירות מצוין וחשוב לדעתי, לראות את קבצי הייצור כמו שהיצרן רואה אותם, בוחרים כמה מעגלים רוצים (בכפולות של 3 ) משלמים ויוצאים לדרך. כמו אצל האחרים, מקבלים הודעות התקדמות והודעה אחרונה כאשר המעגל יוצא אליכם.

הערה: כל אחד מהיצרנים (אלה ואחרים) רוצה את קבצי הייצור בשמות/סיומות קצת שונות, שימו לב שאתם שולחים את הקבצים עם השמות הנכונים כדי למנוע טעויות!

כל המעגלים הוזמנו באותו היום.

לקח בערך חודש והמעגלים הגיעו, במפתיע המעגלים מארה"ב הגיעו שבוע אחרי אלה מסין…

אז מה הגיע?

אלה:

DSC_4411

זה מאד משמח לקבל מעגלים בדואר!

מ Elecrow  הגיעו 11 מעגלים (6 יותר ממה שהוזמן) הבנתי שזה קורה לעתים אצל היצרנים הסינים (גם מ 4project ), זה כנראה תלוי איזה סדרת ייצור "מגרילים".

והחידה השבועית: מי רואה מה חסר בדמויות הכחולות?

Elecrow שכחו לכרסם את ה"חור בראש"… יש במקום זה סימן חריטה – אין לי מושג מה זה:

elecrow_no_route

לאחר שפניתי אליהם עם צילומים, הם מיד הציעו לייצר מחדש ולשלוח או להחזיר את עלות המעגל (לא כולל משלוח). שירות לקוחות מצוין, חבל שהם לא עשו את המעגל כמו שצריך בפעם הראשונה.

 התרשמות ראשונית

למעט החור בראש, לא מצאתי טעויות ייצור במעגלים.

בקרת איכות – המעגלים של 4project ו oshpark נראים מאד דומים/אחידים מבחינת איכות (כל אחד בקבוצה שלו).  אני מתייחס לתכונות הבאות:

 •  מרכוז קדחים בפדים
 •  מיקום solder mask ביחס לפדים
 • מיקום הדפסת המשי ביחס למעגל
 • איכות הדפסת המשי
 • דיוק הכרסום

לעומתם בקבוצה הכחולה של Elecrow כל מעגל נראה כאילו יצא מקו ייצור אחר (יצא קצת מוגזם אבל זו ההתרשמות…) – כל המעגלים נראים בסדר, אבל: מרכוז הקדחים שונה בכל מעגל, מיקום הדפסת המשי וה solder mask שונים בכל מעגל, וגם איכות הדפסת המשי קצת שונה בכל מעגל… הכרסום לעומת זאת אחיד 🙂

הפרטים הקטנים

מרכוז הקדחים בפדים

לא מצאתי אף מעגל שקדח הגיע לגבולות הפד, אבל, אצל Elecrow יש כמה שחוסר המרכוז מאוד בולט בהם. אצל שני היצרנים האחרים הקדחים נראים במרכז (אין לי דרך למדוד את זה…)

ולדוגמה: (שימו לב להבדל בין שני המעגלים הכחולים)

4project_head elecrow_1_head elecrow_2_head oshpark_head

(על כל התמונות הנ"ל ובכלל ניתן להקיש ולצפות התמונה בגודל המקורי/גדול)

Solder mask

אני שלחתי קבצים ללא פתיחה של ה solder mask מתוך ידיעה שאין לי דרישות מיוחדות והיצרנים כבר יכניסו את מרווחי הביטחון שהם צריכים. לדעתי, כמה שפחות מרווח ביטחון – יותר טוב (יותר  solder mask בין הפדים).

היצרנים הסיניים לקחו יותר מרווח ביטחון, כנראה יש להם סיבות. ככה זה נראה בפדים של המעבד:

(ניתן גם בהזדמנות הזו לראות את דיוק מיקום הדפסת המשי – oshpark הכי מדוייקים)

4project_u2 elecrow_1_U2 oshpark_U2

מקרוב יותר (עם קנה מידה):

4project_U2_zoom elecrow_1_U2_zoom oshpark_U2_zoom

בתמונות האלה ניתן לראות גם את מתאר הפדים של היצרנים (זה מושפע מאד מסוג הגימור)

והנה הפדים של מד התאוצה:

4project_U1 elecrow_2_U1 oshpark_u1

וגם הפעם מקרוב:

4project_U1_Zoom elecrow_2_U1_zoom oshpark_U1_zoom

ניתן לראות שבמעגלים של oshpark  ה solder mask  יותר רחב

איכות הדפסת המשי

במקרה לכל היצרנים יש מפרט דומה ואני השתמשתי באותיות קצת קטנות יותר ממה שהם מצהירים שנתמך, בסה"כ זה עבר בשלום, למעט R11 במעגלים של 4project – הוא נחתך בכל המעגלים שהגיעו (אחידים, עד הסוף 🙂 ):

4project_R11

אצל האחרים:

elecrow_1_R11 oshpark_R11

מעבר למקרה הזה אצל כל היצרנים הכיתוב ברור, אבל יש הבדלים ברורים באיכות ההדפסה בין היצרנים וזה מאד בולט באזורים עם גרפיקה / לוגו:

4project_logo elecrow_1_logo oshpark_logo

אני לא חושב שאיכות הדפסת המשי היא משמעותית בבחירת יצרן מעגלים, במעגל הזה ההדפסה היא חלק מהעיצוב אז ההבדלים בלטו לי לעין.

 כרסום

אצל כל היצרנים הכרסום מדוייק ולפי הקבצים ששלחתי.

המעגלים מElecrow ו 4project מגיעים מכורסמים בכל ההיקף ולא צריך שום "טיפול" לעומתם המעגלים מ oshpark מגיעים עם ה "טאבים" שהחזיקו אותם בפנל ושאריות של stamp holes (קדחים קרובים לצורך שבירה/הפרדה של המעגלים) שצריך לחתוך ולשייף – לא סוף העולם אבל חיסרון.

מסקנות

עוד לא הרכבתי אף מעגל, אבל, בסה"כ כל המעגלים שהזמנתי נראים תקינים ובאיכות טובה לצרכים שלי, למעגלים של oshpark יש בעיני מראה מקצועי יותר (בגלל הצבע הכהה וציפוי הזהב) אבל זה רק עניין של טעם.

אם הייתי צריך לדרג את היצרנים לפי איכות אז:

oshpark במקום הראשון בגלל האיכות הכוללת – החל ממרכוז הקדחים, ה  soldermask וכלה באיכות הדפסת המשי.

אחריהם 4project עם מעגלים באיכות טובה ואחידה (ומפסידים קצת נקודות על הדפסת המשי)

Elecrow במקום האחרון מכיוון שהם שכחו לכרסם פתח… (וגם קצת בגלל חוסר אחידות המעגלים)  אני מניח שהמקרה שלי חריג מכיוון שהביקורות עליהם בסה"כ טובות.

זהו.

DSC_4426

מודעות פרסומת
השארת תגובה

3 תגובות

 1. מהנדס

   /  28 במרץ 2015

  תודה על הסקירה.

  מה הם המחירים ?

  להגיב
 2. מהנדס

   /  29 במרץ 2015

  תודה רבה.

  להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: